Nová úroveň v zobrazování živých organismů

Cell^R - MODULÁRNÍ ZOBRAZOVACÍ STANICE

Dynamické procesy a strukturální charakterizace živých buněk

Systém cell^R je určen pro pokročilé techniky zobrazování živých buněk. Jedná se o modulární systém, který standardně podporuje všechny nové mikroskopy Olympus řady IX2 a BX2 a dokonce i starší systém AX72-Provis. Jedinečností tohoto systému jsou nové světelné zdroje MT-10 a MT-20, které umožňují velmi rychlou změnu excitačních vlnových délek nebo zařazení atenuátoru. Díky vysoké rychlosti zajištěné UNIXovou řídící jednotkou, která eliminuje nezbytné PC jitter prodlevy a synchronizuje všechna volitelná periferní zařízení, tak umožňuje akvizici obrazu vysoce citlivou CCD kamerou v různých oblastech spektra ve velmi krátkém čase. Tento systém je tedy optimalizován pro zachycení velmi rychlých událostí probíhajících v živých buňkách s minimálním vzájemným časovým posunem mezi jednotlivými fluorescenčními kanály. Systém je ovládán pomocí intuitivního Experiment Manageru kde lze velmi snadno nastavit i komplikovaný experiment pomocí drag-and-drop rozhraní.

Pohled do života buněk

Pokročilé aplikace v zobrazování živých buněk

Mikroskopické techniky v biologii se během času rozvinuly od čistě strukturální charakterizace fixovaných preparátů k pozorování procesů probíhajících uvnitř buněk v reálném čase. Statické morfologické pozorování dnes může být doplněno o 3D rekonstrukce buněčných struktur a analýzu nejrůznějších dynamických jevů probíhajících uvnitř živých buněk. Nově objevené techniky, jako je TIRF a FRET mikroskopie, nebo zančení pomocí různých forem GFP daleko posunuly možnosti zobrazování v biologii.

Zobrazování změn v průběhu času (Time lapse)

Dynamické procesy jako je buněčné dělení, metabolický transport a přenos signálu jsou dnes monitorovány téměř rutinně. Trvání těchto procesů může být v řádu milisekund až několika hodin nebo dokonce dní. Cell^R systém nám snadno umožní provádět takovéto časosběrné experimenty, ať už je třeba udělat několik fotografií za sekundu nebo jen jeden obrázek za několik minut, ale po dobu 24 a více hodin....

Mnohobarevné zobrazování

Objevy nových fluorochromů pokrývajících celý rozsah spektra umožňují označit na jednom preparátu najednou celou řadu buněčných struktur pomocí mnohobarevného značení. Jako každý nový přístup i tento ovšem přináší svoje úskalí - v tomto případě se jedná zejména o spektrální přesahy jednotlivých fluorochromů. Systém cell je však vybaven systémem umožňujícím spektrální unmixing. Tím je dosaženo absolutní čistoty signálu a jedině tento přístup dá pravdivou odpověď na otázky kolokalizace jednotlivých fluorescenčních signálů v buněčných organelách. Pokud má být takový mnohobarevný experiment navíc spojen s časosběrným přístupem, musí být řídící jednotka schopna přepínat mezi barevnými kanály s extrémně malou časovou prodlevou aby nedošlo k vzájemnému časovému posunu jednotlivých barevných kanálů, které spadají do stejného intervalu.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server